Слово по случай Деня на народните будители
1.11.2003 г.
Историята е съхранен дух в събития!
Първи ноември – голeмият Ден на народните будители и Денят на Дома на Мъдростта! Днес един народ, който си връща паметта, прави тържество – на онези, които са в незнайни гробове, безкръстни или направили своята жертва на Шипка...
Това е социална тема и историческа даденост, но тя е придружена и от будността. Будност, която и Домът на Мъдростта предоставя на бъдното човечество. Него нарекохме „храм без догми“ – дом без догми, но в същото време с отговорност пред тайнствата, давани край огньовете на посвещението в голямата идея на Знание, което ви прави свободни.
Велика е тайната, която този ден дарява, защото той е в пазвата на националната ни хроника. В този смисъл историята е съхранен дух в събития! И точно затова тя става азбука на живота и смъртта. Този, който може да надкрачи гроба си, може да направи самовъзкресение! Ето защо ние можем да разглеждаме Будителството, че е съхранен дух в събития. Защото тогава събитията са родени от прозрение и предназначение!
Голямата тайна на Будителството е в дарението за бъдеще – че потребата от свобода и историческата даденост са азбуката на бъдещето!
Днес ние трябва да търсим института на обожествяването, а не който дава прошка. Насити се човечеството да моли прошка, защото дълбоко в себе си знае, че не е грешно.
Институт на обожествяването! Това е голямата потреба. И затова за Будителството трябва да се говори отговорно, а за Дома на Мъдростта да се пристъпва с будност, която ви учи на служение без Себе си!
Изведено от Нур 4/2003, гр. Пловдив,
Етнографски музей