Беседа
28.12.2000 г.
(Видеопрожекция на интервюто с Ваклуш Толев „Основни принципи, Нравствени категории и Приложна молитвеност в Мъдростта“)
Петър Николов: Видяхме всички, че филмът дава една екзистенция или едно извеждане на всички основни идеи от Духовната вълна на Мъдростта. Ще направя обобщение на таблицата „Мъдростта – духовен Път“ – на основните принципи и нравствените категории, които са разгледани в нея.
Искам да направя едно уточнение като фактология. През 1997 година, преди Посланието на Изобилието, бяха изведени само 7 основни принципа и нравствени категории в таблица. Разясняването на принципите и категориите стана през 1998 година в лекции съответно в София, в Пловдив и в Хасково. Естествено беше тогава, и Учителя ни го каза, че с новите Послания тази таблица ще бъде допълвана. И от Посланието за 1998 година – на Изобилието, с идеята за зримия теогон, който вече трябва да живее не с ехото на съдбата, а с гласа `и, тя стана от 9 принципа и категории. Съответно следващата 1999 година, с даването на нови идеи – идеята за събожника, за Книгата на Живота като съзнание на Бога и т. н., доведе вече до една цялост от 13 принципа и категории.
Тази таблицата, която ще разгледаме сега, е публикувана в две книжки на списание Нур – 3-ти брой за 1999 година и в Сборника от 2000 година. Първоначално ще се опитаме да покажем целостта в таблицата – това, което нарекохме змия, захапала опашката си. Другото е детайлността, която като живителност и единност дава на таблицата стойност на един цялостен организъм. Третото е – изведените термини, в които е вложена енергийната плътност и същностния смисъл, който надгражда общоприетия от социалността смисъл на тези термини. Там фактически е изнесен новият мироглед на Духовната вълна. (Следва изложение)
Ваклуш Толев: Мили Деца на Деня, аз съм благодарен, че един Дом може да приюти вече онова, което Книгата на Съществуването беше извела на живот; онова, което Книгата на Акаша вписва като поведение; онова, което Книгата на Живота създава като олтарно моление, защото тя е, както казахме, образът на Бога в нас.
Разбира се, тези основни принципи, нравствени категории и приложна молитвеност ще бъдат все повече и повече обогатявани и все повече и повече анализирани (както направи Петър) в онова, което е било дадено – какво е Животът, какво е Енергията, какво е Съдбата... И всичко това е така формулирано, че наистина в една такава таблица е сублимирана цялата енергия на Твореца, извеждана от всички култури, с които човекът се изгражда – от Книгата на Съществуването, а именно идеята на Сътворението, да се дойде до културата, когато човекът е един бог в развитие.
Никой не може да отрече толкова ясната повеля: от Живот до онова, което наричаме Съдба. Таблицата излезе в една уж обратна йерархия. Не е обратна, защото ви бях дал едно Послание – на Живототворчеството, в което е казано: Освободете съдбата от пътя на вашата еволюция! Наистина човек на първи поглед ще каже, че тук има някакъв обрат. Напротив, обратът е одухотворяването. Какво е това – змията, захапала опашката си, което се каза. Но цялата тази материя е благодат – изключителна благодат с това, което получавате. Не е въпросът, когато се слушах, дали са казани всички неща. Въпросът е, че на такава трапеза човек не може лесно да издържи. Трябва му нещо повече. Трябва му будност, а не ум. Когато се умува, тогава плете паякът на Арахна.
Радвам се от сърце, че така аналитично бяха разгледани някои неща. Логично е да се питате защо върху нравствените категории не е отделено повече време. Мотивът е много ясен – защото, когато имате принципа, ще набогатите нравственото си поведение. Основен принцип на Живота е, че човекът е сътворен от една неизмерима Енергия, наречена Бог. И тогава в нея какво трябва да се постави, за да имате това, което се определя като нравствено поведение? Съвест, която ние наричаме огледало. Какво е съвестта? Гласът на Бога. И затова, когато пледирахме каузата си за защита правата на душата, се опряхме на това, че в Хартата за правата на човека е казано: „Право на живот, право на свобода, наличие на съвест...“. Значи приема се субстанциалността на тази нравствена категория или тази огледална тайна – съвест. Т.е. да се огледате. Тогава можем ли съвестта да я свържем с някоя от приложните молитвености – с Книгата на Живота? Можем.
Благодаря за всичко, което сте направили. И утехата, която ми давате – преценката, че мога да си позволя да ви кажа: апостолите правеха вестителство, вие ще правите освобождение! С Учението Път на Мъдростта можете да извършвате освобождение.
Идете и го вършете!
Със съкращения, гр. Пловдив,
Дом на Мъдростта